Tanja Stojić je mama devojčice od 7 godina i dečaka od 15 meseci. Po struci je diplomirani fizioterapeut, a, kako kaže, od trenutka pisanja diplomskog rada znala je da ako bude imala izbor na polju fizioterapije – to će biti trudnice i bebe.
Vreme koje je provela u potrazi za poslom, iskoristila je za edukaciju i usvajanje znanja iz oblasti koje su je privlačile, a sve sa ciljem da jednog dana radi ono što želi i voli.
Dodatno usavršavanje nastavila je u Zagrebu gde je završila obuku za psihofizičku pripremu trudnica i program “Mame i bebe vežbaju”. Ljubav prema ovom pozivu vodila ju je tokom svih edukacija koje su usledile: program masaže beba (IAIM), program masaže dece (MISP), masaža trudnica, limfna drenaža i Kinezio tajping, a koje je završila u Beogradu.
Majčinstvo i znanje spojila je u projekat pod imenom “FizioTanja” sa ciljem da pomogne budućim roditeljima u procesu koji je i sama prošla od perioda trudnoće do prvih dana sa bebom. Blagodeti i prednosti prenatalne masaže, kao i masaže beba pokazale su se kao dobitna kombinacija prilikom procesa uspavljivanja bebe ili u periodu grčića, kako navodi Tanja, jer za nju srećna beba znači srećna mama i obrnuto.
Kada bi sebe opisala u jednoj rečenici, to bi izgledalo:
Maštovita, uporna i hrabra žena koja ima svoj cilj.
Ideja o preduzetništvu rodila se na koji način?
Godine traženja posla u profesiji i mnogo izgubljenog vremena učinili su da dođem na ideju da pokrenem nešto što želim i volim. Mnogo vremena uložila sam u edukacije i znanje uopšteno, kako bih došla do “prve stepenice”. Morate zaista da verujete u sebe i da volite ono što radite.

S obzirom na tehnološki razvoj i povećan nivo svesti o preduzetništvu, da li misliš da je danas lakše ili teže uploviti u preduzetničke vode?
Mislim da u bilo koje doba, svi koji ulaze u preduzetničke vode moraju da budu uporni i da unapred znaju da na tom putu postoje usponi i padovi. Takođe, moraju biti svesni da kada dođu “padovi”, ne treba odmah klonuti već se izboriti sa tim i krenuti dalje. Sve je to deo preduzetničkog sveta, samo od nas samih zavisi kako ćemo se izboriti sa svim elementima i prilagoditi situaciji. Smatram da se svaki trud i rad isplati, a uloženo vrati, samo je kao i za sve potrebno vreme. Znate kako kažu: “Ne može pre zore da svane!”.
Da li je prefiks “žensko” preduzetništvo potreban, tačnije, da li misliš da je za ženu preduzetnički put teži ili lakši?
Žena koja zna šta želi i hoće, može sve da uradi, jer žene su lavice. Svest o ženama je promenjena i mislim da su danas istrajnije, te da se lakše nose sa problemima. Dakle, svaka žena koja veruje u sebe može da bude uspešna kao preduzetnica.
Koliko je po tebi značajna podrška porodice i prijatelja?
Naravno da je podrška porodice bitna! Ne samo u organizaciji, već i u ohrabrivanju i motivaciji. Lepo je kada vam upute neku finu reč, a iskreni prijatelji su uvek tu za vas da vam pomognu na putu kojim krenete.
Mama si i preduzetnica. Kako usklađuješ privatni život i karijeru?
Mislim da je u ovom konceptu najbitnija dobra organizacija. Volim organizovanost i poštujem tuđe vreme. Tačna sam i očekujem od drugih to isto. Naravno da uvek postoje nepredviđene situacije, naročito kada su deca u pitanju, međutim, morate se snaći. Često se držim parole “Sve se može kada se hoće”.
Postoji li savet koji bi dala drugima, a volela bi da ga je tebi neko dao pre nekoliko godina?
“Veruj u sebe, jer ti to možeš”. Život nije prava linija!
Foto: Pexels.com