Non-stop se osećamo nesigurno i uplašeno, što utiče na naše mentalno zdravlje. Ne znamo ni koliko će to potrajati, a svakodnevno nas izbacuje iz zone komfora. To zahteva neprestano privikavanje na svim poljima, bez obzira da li je u pitanju posao, naš porodični život ili zdravlje.
Većina nas u ovom trenutku uspeva da se izbori sa tim izazovima, a novi izazovi koje je donela pandemija imaju nekoliko “gadnih” karakteristika.
Pritisak odlučivanja između čekića i nakovnja
S jedne strane, zbog virusa je dobro sedeti kući, ali, kako onda zaraditi ako moramo fizički da budemo na poslu? Ili, ako radimo od kuće, ko će nam čuvati decu ako i partner radi?
Posledica toga je da moramo da biramo između dva ekstrema. To se još više komplikuje ako imamo u vidu i partnera i njegove potrebe. Ranije smo išle na posao (i naši partneri takođe), pa je lakše bilo zajedničke poslovne i porodične izazove gurati pod tepih. Onda ih polako i dozirano rešavati tako što postepeno zavirujemo pod tepih. Danas su nas snašli razni izazovi odjednom i nema tog tepiha ispod kojeg se mogu sakriti. Pandemija je poput letećeg ćilima koji ne kontrolišemo i nemamo pojma kada će sleteti.
Preslikavanje sličnosti
Nije nikakvo čudo ako vam je od svakodnevnih odluka koje morate da donosite i konflikata koje morate da rešavate – proključao mozak. Kad se osvrnete oko sebe, to se dešava i drugim majkama. I ne samo na nivou porodice, već i u firmama, gradovima, državama i kontinentima.
Sitna curenja energije zbog različitih pritisaka sa svih strana prete da nas iscrpe do granice izgaranja. Za bauk burnouta svi znamo – to je ono kad nam se stres nagomila do te tačke da više ni telo, ni psiha, ni mozak ne mogu da se nose s njim, pa krenu čak i fizički problemi i bolest. Koliko ste se samo puta razbolele kad više niste mogle da izdržite pritisak?
Ako izgaranje ne primetimo u početnoj fazi, ubrzo se može desiti sledeće:
Pogoršavanje zdravlja usled opterećenosti
Danak mogu biti različiti simptomi i boljke, od kojih neki veoma ozbiljni: manjak energije, poremećen san ili ishrana, gubitak koncentracije, mentalne blokade, konstantna nervoza, anksioznost, depresija, grubost i surovost prema najbližima…
Ali recimo da, ako bismo zdravlje posmatrali kao novac na kreditnoj kartici – možete samo ograničeni broj puta da je provučete pre nego što potrošite sva sredstva, zar ne?
Ne samo da treba da se suočavamo sa svim pritiscima koji su oduvek postojali, već nas sad pandemija dodatno opterećuje. Nesigurne smo za budućnost, prevashodno ekonomsku, ali i za svoj posao, naročito kao preduzetnice.
Šta je to što mi žene, majke, preduzetnice SADA možemo da uradimo za sebe?
- Popričajte o prioritetima s partnerom (ili same sa sobom)
Iskreni i otvoreni razgovori (ili promišljanja, ako ste “solo”) sada su važniji nego ikada. Izdvojte bar pola sata dnevno, možda najbolje uveče kad deca zaspe, da vidite kako ćete svoje prioritete organizovati i šta vam je kao porodici važno. Imajte na umu da ćete zbog toga sada imati više razloga za potencijalne sukobe s partnerom. Pitanja poput: Ko će odakle raditi?Ko čuva decu (ako ih imate)? Gde ko sedi ako se radi kod kuće? – stalno će donositi sukob. Zato je važno o tome redovno, svakodnevno razgovarati i pronaći način da se ne zaglavljujete u tim sukobima, već da jedno drugome budete podrška. Ne zaboravite da, osim praktičnih stvari, porazgovarate o suštinski važnim pitanjima – šta vas brine u vašem odnosu ili van njega, kako reagovati na to i na koji način možete najbolje podržati jedno drugo
- Poradite na dinamici partnerskog odnosa
U partnerskim odnosima retko postoji savršena ravnoteža. U tom dvojcu uvek neko bar malo više ponese – npr. muževljeva karijera može biti u prvom planu, ili žena više brine o deci i ima privilegiju da provodi vreme s njima. Sad još više dolazi do tumbanja u odnosima. Za početak je važno postati svestan toga i otvoreno popričati o uspostavljanju dobre ravnoteže da se ne bi javili ozlojeđenost i dodatna netrpeljivost. Fleksibilnost i prilagođavanje obe strane u ovom će razgovoru biti od velike pomoći.
- Intimnost ili vreme za sebe?
Ovo pitanje, kao i prethodna, ima veze s granicama. Dovoljno dobre granice podrazumevaju i izdvajanje vremena za sebe i investiranje u vaše odnose. Barem pola sata dnevno posvetite se svom hobiju bez ikakve krivice. Ili samo gledajte u plafon – i to je okej. Nemojte žrtvovati ni vreme za intimnost sa partnerom. Prvenstveno za zagrljaje i držanje za ruke. Nema boljeg načina da dobijete i pružite emocionalnu podršku.
- Potražite oslonac
Iz iskustva našeg rada s ljudima koji su pregoreli, najpre su sami pokušali da se izbore, ali bi neretko precenili svoje snage ili čak ne bi primetili da polako klize u ambis. Većina ljudi se najpre otarasi svih obaveza koje nisu hitne i nisu bitne. Nekad i u krugu porodice preispitaju šta uopšte mora da se radi, a šta ne. Ali, nikako nemojte da pokušavate da se sa izazovima nosite same. Obavezno potražite oslonac.
Dobra stvar je što za izazove s kojima se, otkako je počela pandemija, suočavamo, postoje različite vrste podrške. Čak i besplatne! Osim SOS linije psihologa i psihoterapeuta koji pomažu oko ličnih problema, od aprila postoji i Grupa biznis podrške onlajn koju pripremaju i vode organizacioni konsultanti. Mi vam možemo ciljano pomoći da napravite neophodan pomak u prevenciji izgaranja na poslu, kao i kroz Burnout koučing trening.
Piše: Jelena Dimitrijević, Jelena CONSULTING/ Foto: Milica Petrović, Pexels