“Dečja soba je za mene kontinuirana boljka roditeljstva. Pod jedan, nisam ljubitelj većine igračaka koje se tamo nalaze. Prelepa kućica za lutke mi se sviđa, kao i polica sa knjigama. Ali, onih 95% igračaka koje izviruju iz svakog ugla našeg domaćinstva? Imam i ja emocije!”, ovako je Justine Lorelle LoMonaco opisala svoje roditeljsko iskustvo.
Tražeći na društvenim mrežama ideje i predloge za organizaciju igračaka i prostora (koji će biti estetski prihvatljiv), uvek je dolazila do istog zaključka – soba je predivno izgledala nakon što je sortiranje i slaganje gotovo, ali, nakon nekoliko dana nered se iznova pojavljivao. Konstantna borba protiv haosa i ogroman trud da se nađe rešenje za to, kao i kod svake mame, počeli su da joj smanjuju uživanje u roditeljstvu.
Pored svih predloga, konstantno se nametao Montessori princip uređenja dečje sobe kao najbolje rešenje, prema iskustvima mama. “Istinu govoreći, nisam u početku bila uopšte sigurna da li ću uspeti da napravim takvu dečju sobu. Nisam imala sve te materijale, uzorke, boje i oblike koje bi trebalo i zapitala sam se: “Da li je uopšte moguće sortirati igračke po Montessori metodi i postići drugačiji efekat?”, objašnjava Justine.
Ovo su četiri principa organizacije igračaka na Montessori način koje je primenila u dečjoj sobi i postigla neverovatne rezultate:
1. Smanjite količinu i broj igračaka
Svi koji primenjuju Montessori principe u svom radu, čvrsto veruju da je za dečji mozak najpre potreban RED. Taj red se najjednostavnije može postići kada limitirate količinu igračaka u sobi. Posmatrajte šta je to čime se vaši mališani najviše igraju. Takođe, važno je da im ta igračka najduže drži pažnju. Izbacite sve što je oštećeno ili nedostaju delovi, kao i duple stvari. Ostavite 10-15 igračaka, a ostatak spakujte u sanduk “za kasnije”.
2. Sve ima svoje mesto
Kako deca teže da imaju red, važno je da se igračke nakon korišćenja vrate na mesto. Ono što je važno jeste da deca sama kreiraju “specifično MESTO” za određenu igračku, bilo da se radi o policama ili kutijama. Mališani će odrediti gde će odložiti knjige, kocke ili pribor za kuvanje, stvarajući tako “svoj” red. Dakle, kada imate svega 10-ak igračaka u sobi, velike kutije i gomile po kojima deca “kopaju” su prošlost.
3. Napravite jednostavnost za dečje oči
Svako ko praktikuje neutralniji dekor u domaćinstvu, na dobrom je putu da reorganizuje i dečju sobu. Bilo da koristite belu ili boju slonove kosti, kao i drvene predmete (i od ostalih prirodnih materijala), u praksi ste primenili Montessori principe. Isto važi i za prostor gde borave deca – JEDNOSTAVNOST uz grupisanje igračaka po kategorijama. Knjige im možete spustiti sa polica na drvenu komodu, puzzle u male, drvene činije, itd. Važno je da kada žele da se igraju, deci je sve u “vidnom polju” i na dohvat ruke. Bez obzira na principe, deci dopustite da se igraju i sa plastičnim figuricama omiljenih Diznijevih junaka, dokle god ih vrate na svoje mesto.
4. Uvedite precizan sistem i budite dosledni
U Montessori pedagogiji, doslednost je od velikog značaja. Odredite i precizirajte PRINCIPE koje ćete implementirati zajedno sa vašim mališanima. Zatim ih upoznajte sa principima i budite sigurni da su ih shvatili (i prihvatili). Objasnite im da sada svaka igračka ima svoje mesto “gde živi” i da je u redu da je tu vrate kada završe sa igrom, ili kada žele da se igraju sa nečim drugim. Smireno im pokažite to što ste zamislili, kako bi mogli jednostavnije da shvate “nove” principe.
Možda će vam svima za usvajanje i primenjivanje novog sistema funkcionisanja biti potrebno vreme, ali kako Justine objašnjava: “Još uvek moram ponekad da podsetim svoju devojčicu da vrati nešto na svoje mesto, ali mi je sada dnevno potrebno 5-10 minuta za sređivanje dečje sobe. Možda nisam savršena Montessori mama, ali, čak i sam pokušaj je doneo neverovatne prednosti meni i mojoj deci. “
Radost roditeljstva bez nereda u dečjoj sobi? Izgleda da je moguće!
Izvor: Mother.ly, Foto: Pexels.com