Trudni ste? Kakva divna vijest za cijelu porodicu! Čestitamo i želimo da Vam pomognemo sa malim savjetima o tome kako tijelu olakšati period trudnoće i poroda, bebi osigurati sve potrebne vitalne nutrijente za rast i optimalan razvoj, kao i dati neke smjernice šta bi trudnice trebale izbjegavati.
Zdrava ishrana je najbolji način da dobijete vitamine i minerale koji su vam potrebni. Ali, tokom trudnoće moguće je da, zbog povećanih potreba organizma, nedostaje par ključnih nutrijenata. Iz tog razloga postoje mnogi prenatalni vitamini koji Vam mogu pomoći da popunite sve praznine.
Zašto su važni prenatalni vitamini?
Tokom trudnoće tijelu je potrebno više folne kiseline i željeza nego inače.
- Metilfolat (vitamin B9)
je aktivni oblik vitamina B9 koji je organizmu najpovoljniji za apsorpciju i pomaže u prevenciji defekata neuralne cijevi.
Ovi defekti su ozbiljne abnormalnosti fetalnog mozga i kičmene moždine. U idealnom slučaju treba početi uzimati metilfolat najmanje 3 mjeseca prije nego što zatrudnite. Pored metilfolata postoji i folna kiselina koja je znantno slabijeg djelovanja zbog nemogućnosti konverzije u aktivan metabolit u organizmu.
- Željezo
podržava razvoj placente i fetusa. Željezo takođe pomaže u prevenciji anemije, stanja u kojem krv ima nizak broj zdravih crvenih krvnih zrnaca.
Da bi se izbjegao trudnički umor, nemoć i osigurala dovoljna količina kisika za bebu i za majku, potrebno je redovno kontrolisati krvnu sliku majke i po potrebi uključiti suplemente koje sadrže željezo.
Najpovoljniji oblici željeza su tzv. organski oblici željeza kod kojih je željezo vezano za određenu aminokiselinu (recimo glicin), dok tzv. neorganske soli željeza (željezo-fumarat) mogu izazvati mučninu, bol u želucu i promjenu okusa nekih vrsta hrane.
- Omega-3 masne kiseline
se prirodno nalazi u mnogim vrstama ribe, pomažu u promicanju razvoja mozga bebe. Zašto su važne: Zalihe omega-3 masnih kiselina se brzo troše tokom trudnoće. Omega-3 masne kiseline obezbeđuju DHA, jednu od njenih biološki najaktivnijih kiselina.
DHA može pomoći u smanjenju rizika od prijevremenog poroda za više od 40 posto. Osim toga, niski nivoi DHA mogu utIcati na promjene u funkciji mozga. Posljedično, to može dovesti do genetskih varijacija, smanjenih sposobnosti učenja i oštećenja vida. Kod izbora omega-3 masnih kiselina za jednu trudnicu, potrebno je naglasiti da tražite molekularno destiliran proizvod koji ne sadrži ostatke žive u tragovima, i da količina DHA u proizvodu bude minimalno 300 mg po dnevnoj dozi.
- Vitamin D
je važan za sve. Međutim, budući da se fetus oslanja na majčin unos vitamina D, jako je važno unositi odgovarajuće količine. U stvari, od 40 do 98 posto trudnica širom svijeta ima nedostatak vitamina D. Zašto je važan: Vitamin D igra ključnu ulogu u razvoju fetalnih kostiju i zuba. Studije su pokazale da je status vitamina D kod majke „skromno“ povezan sa: težinom novorođenčeta, koštanom masom, nivoima kalcijuma, zdravljem kože i očiju.
Koji su prenatalni vitamini najbolji?
Prenatalni vitamini su dostupni u slobodnoj prodaji u gotovo svakoj apoteci i specijaliziranoj prodavnici. Vaš ginekolog može preporučiti određenu brend ili možete sami odabrati.
Najefektniji prenatalni vitamini su oni koji sadrže gore navedene komponente. Obično su to dvokomponentne kombinacije tableta i softgel kapsula koje sadrže omega-3 masne kiseline i vitamin D.
Šta ne treba da sadrži jedan prenatal?
Visoke doze nekih vitamina mogu biti štetne za vašu bebu. Na primjer, vitamini A i E tokom trudnoće može potencijalno naštetiti vašoj bebi ukoliko su njihove količine u proizvodima visoke.
Takođe, visoke koncentracije kalcijuma u nekim prenatalima mogu izazvati bolove u želucu I malapsorpciju željeza. Kalcijuma ima sasvim dovoljno u svakodnevnoj ishrani.
Da li prenatalni vitamini mogu imati nuspojave?
Ponekad željezo u prenatalnim vitaminima doprinosi zatvoru. Da bi se otklonila ta neugodna pojava potrebno je piti dosta tečnosti, kretati se i unositi dosla svježeg voća i povrća.