Neda Želeva je majka i žena sa preko 20 godina iskustva u poslovanju (business development, IT, marketing), a u svetu prodaje aktivna je poslednjih 7 godina. Želja da ima sopstveni biznis, pratila ju je od detinjstva. Nakon rođenja kćerke, kao nepopravljivi radoholik, odlučila je da više neće raditi za druge, niti biti u situaciji da neko poseduje njeno vreme. Danas je uspešna preduzetnica koja je pomogla inostranim kompanijama da dostignu milionske profite. Takođe, aktivno pomaže hrabrim ženama da započnu svoj online biznis i ovladaju umećem prodaje.
Projekat “Biznis Alhemija” pokrenula je sa ciljem da klijentima skrati put besciljnog lutanja i mnoštva neodgovorenih pitanja i pomogne im da pokrenu online posao, te postanu vrhunski prodavci! Biznis Alhemija je koncipirana na način da nudi različite oblike edukacije, u zavisnosti od potreba klijenata:
- Biznis Akcelerator – mentorski program za pokretanje i/ili unapređenje online biznisa
- Online škola internet veština – kursevi za samostalnu upotrebu interneta u poslovne svrhe
- Tvoj biznis, tvoje zlato – Facebook zajednica namenjena svima koji razvijaju online biznise u sferi ličnog rasta i razvoja
Kako bi ohrabrila i motivisala žene, Neda je kreirala i specijalan ženski priručnik za online prodaju, odnosno, priručnik za bolje razumevanje procesa online prodaje.
Kada bi sebe opisala u jednoj rečenici, to bi izgledalo:
Nepopravljivi optimista koji uvek vidi samo dobro u ljudima.
Ideja o preduzetništvu rodila se na koji način?
Potičem iz porodice preduzetnika sa tatine i sistemaša/ziheraša sa mamine strane. Imala sam priliku da vidim kako izgleda građenje privatnog biznisa, kao i zavisnost od sistema sa druge strane. Deka i tata (po prirodi kreativci) bavili su se krojačkim poslom, za koji ja nikada nisam imala talenta. Deka je bio jedan od prvih krojača u Beogradu, a tata se bavio izradom narodne nošnje. U vreme 90-tih godina prošlog veka, šta god da je narod tražio – on je šio! I ako nisu više sa nama, njihovo prisustvo osećam u svakoj novoj ideji koju iskrojim i sprovedem u delo.
Prirodna radoznalost me je odvela u informacione tehnologije. Sa 14 godina sam dobila prvi računar, kako bih mogla da ga popravim i da vidim od čega se sve to sastoji. U svojim dvadesetima, otišla sam korak dalje i završila obuku za Microsoft System Engineer-a i uplovila u čudesan svet tehnologije u kome sam ostala narednu deceniju.
Najbolje životne lekcije sam naučila na brodu, tačnije, kompaniji “Carnival Cruise Line”, gde sam provela skoro tri godine.
Na velikom plavetnilu, daleko od svega što poznajem, porodice i prijatelja, život i ja – 1 na1! Iskustvo koje me oblikovalo i pripremilo za sve događaje koji su usledili nakon toga.
Vrlo brzo po silasku sa broda, rodila se moja kćerka, a sa time i veliki znak pitanja. Šta dalje raditi na poslovnom planu? Kao tračak svetlosti, u bujici hormonalnog disbalansa, provukla mi se misao da konačno imam priliku da iskrojim život po svojoj meri. Da počnem nešto potpuno novo i drugačije!
Tako je počeo moje freelance putovanje, zatm klijenti iz celog sveta, ulazak u digitalni marketing, online biznis i prodaju. Nekoliko godina kasnije, pokrenula sam vlastiti biznis i ostvarila želju da budem “svoj na svome”.
Danas, pomažem ženama da pokrenu svoje online biznise, ovladaju umećem organske prodaje i iskroje život po svojoj meri.
S obzirom na tehnološki razvoj i povećan nivo svesti o preduzetništvu, da li misliš da je danas lakše ili teže uploviti u preduzetničke vode?
Nikada nije bilo lakše postati preduzetnik nego danas. Tehnologija koja nam je na raspolaganju, omogućava nam da se povežemo sa ljudima na drugom delu planete, ubrzamo rad kroz sisteme za automatizaciju, naplatimo ili učimo online…Setite se da ovo pre 10 ili 20 godina nije bilo moguće!
Online sam od 1995. godine i samo kad se setim onog dial-up modema i da-ga-ga-ga-ga i krshshshshs, kao i konačnog prelaska na 14k dial-up. Kada je došao 56k – to je bilo veliko kao kuća! Zaista je onda smešno da pominjemo kako je danas jednostavno biti online i koristiti tehnologiju koja nam je na dohvat ruke, odnosno, miša, zar ne?
Ono što vidim da ljudima predstavlja veliki problem kada je u pitanju online preduzetništvo jeste pitanje “Kako početi?”. Nedostatak resursa i manjak tehničkog znanja, često su razlozi koji vode ka odustajanju. Zapravo, za početak vam ne treba mnogo. Dovoljna je ideja, lista prijatelja, društvene mreže, malo promocije i voilà – you are in business!
Da li je prefiks “žensko” preduzetništvo potreban, tačnije, da li misliš da je za ženu preduzetnički put teži ili lakši?
Mislim da su žene daleko snalažljivije od muškaraca kad je u pitanju posao, pogotovo mame preduzetnice (ovde molim muškarce da se ne uvrede). Svaka mama zna kroz šta prolazi od momenta kada sazna da je trudna, porođaja, neprospavanih noći, temperature i svega što majčinstvo nosi. Paralelno s tim dešava se i stvaran život izvan okvira kolevke i kolica, koji svaka majka “hendluje” najbolje što ume i zna. Zamislite kada se takav multitasking prebaci u posao? To ima da pršti na sve strane! Zato bih volela kada bi više mama spoznalo snagu koju nose u sebi i koliko im malo treba da se pokrenu kako bi ostvarile svoje poslovne ciljeve.
Da li je preduzetnički put teži ili lakši? Ja bih pre rekla da je neotkriveni talenat.
Što se tiče prefiksa ”žensko” preduzetnišvo, mislim da je ovo skriveni atribut koji je u stvari poziv za ostale žene, mame i bake, da istupe i počnu da ostvaruju svoje snove. Meni je ovo sinonim za podršku, razumevanje, razmenu iskustava…Neko bi rekao: “Ma daj, šta sad tu ima da se pravi podela?”. Meni je ovo simpatično, inspirativno i pravi CTA (call-to-action) za ostale žene.
Koliko je po tebi značajna podrška porodice i prijatelja?
Podrška je svakako potrebna, ali često zakaže tamo gde je najviše očekujemo, a to je porodica. Naročito kada je online preduzetništvo u pitanju, jer puno ljudi još uvek ne razume koncept online poslovanja i nikako im ne ulazi u glavu šta mi to po ceo dan kuckamo po računaru. Ono što sam ja naučila vremenom, puno mi je pomoglo da pobijem u sebi ta nerealna očekivanja.
Ukoliko ne možemo imati podršku porodice, uvek možemo da je steknemo među ljudima sličnim nama.
Lepota interneta upravo leži u tome, a to je da nam daje mogućnost da se povežemo sa ljudima sličnih razmišljanja, priča i da budemo podrška jedni drugima.
Rekla bih, ne čekaj da ti neko pruži podršku, kreiraj zajednicu koja će biti tu za tebe, a i ti za nju.
Mama si i preduzetnica. Kako usklađuješ privatni život i karijeru?
Iskreno, jako teško. Ima dana kad želim da pobegnem i da se sklonim negde daleko, a ima dana kada sve teče “k’o po loju” da se tada zapitam – zašto li sam se juče nervirala?
Beskonačna igra u kojoj se smenjuju kreativni naleti, umor, stres, sreća, veselje… Nikada nije dosadno i ono što je najbitnije, ne bih ga menjala ni za šta na svetu. Privatni život, a ni karijeru! “Plivam” u tom svom neuravnoteženom disbalansu leđno, prsno, kraul, a, ponekad, skočim sa visine samo da bih napravila bombu.
Postoji li savet koji bi dala drugima, a volela bi da ga je tebi neko dao pre nekoliko godina?
Niko na ovom svetu ne može da ti kaže šta možeš, a šta ne. Ono što radiš danas, odrediće kakav će ti biti život sutra, a jedina osoba koja ti stoji na putu uspeha si TI.
Vaše vreme je došlo!