Majčinstvo je zasigurno jedan od najstresnijih poslova na svetu budući da se od vas očekuje da poznajete niz delatnosti. Podrazumeva se da ste pedagog, kuvarica, higijeničarka, vrlo često i sudija i advokat, pomalo medicinski radnik ili psiholog. Uz to, za dečake je potrebno imati osnovna poznavanja mehaničara i inženjera za sve one silne autiće, a za devojčice su obavezna znanja frizera, šminkera, modnog dizajnera, pa čak u ekstremnim situacijama i krojača.
Da dodamo ovome i činjenicu da vam je „radno vreme“ 24 časa (vikendima i praznicima), osim ako ste u mogućnosti da povremeno uključite „baka servis“ pa možete možda malo odmoriti. Međutim, i onda ste, ako ništa drugo, barem na telefonskom dežurstvu, jer nikada se ne zna kada će vaš mališan imati potrebu da vam, barem preko telefona, ispriča kako mu je baš lepo kod bake. Uporedo sa svim ovim, briga o kući i životnom prostoru se nekako podrazumeva.
Kada svemu tome dodate i posao koji ne bi trebalo da trpi, vrlo je jednostavno zaključiti zbog čega mamama uvek nedostaje dodatni sat na postojeća 24 u jednom danu!
Najlakše je reći da se dobrom organizacijom sve može postići i stići. Malo je teže tu organizaciju sprovesti u delo. Zbog toga, ako volite ono što radite, nekako to vreme za sebe se delom pretoči i na sve ove svakodnevne obaveze.
Preduzetništvo je iz tog razloga odlična stvar za sve mame. Ono pruža mogućnost da se bavite onim što volite, iako samo po sebi donosi mnoštvo obaveza i odgovornosti.
Preduzetništvo
Nakon mnoštva papirologije i poslovnih obaveza koje održavaju vaš biznis profitabilnim, na kraju dana bavite se onim što volite. Kada se nakon posla vratite kućnim obavezama, niste onoliko iscrpljeni i nezadovoljni kao što biste sigurno bili da ste se vratili kući iz kancelarije nakon stresnog dana sa zahtevnim šefom ili isfrustriranim kolegama.
Nezadovoljstvo i stres sa posla sigurno utiču na decu, jer ona osete sve što vas muči (čak i kada to pokušavate da sakrijete ili potisnete). Sigurno ste u odnosu sa decom nestrpljiviji, više vičete, kritikujete, probleme rešavate na burniji i neadekvatniji način.
Sa nagomilanim stresom koji se u vama nakuplja iz dana u dan, počinju da trpe deca, kuća i posao. Vi postajete nezadovoljniji jer ništa ne radite dovoljno dobro koliko biste želeli, osećate se manje vrednim, pojavljuje se bezvoljnost, rasejanost i nervoza.
Kako bi organizacija bila besprekorna, podrška porodice i partnera je od presudnog značaja!
Odraslo dete zvano suprug
Nedavno sam pročitala zanimljive rezultate istraživanja koje je rađeno na uzorku od 4 hiljade žena i pokazalo je da je većina mama više pod stresom zbog partnera, tj. supruga nego zbog dece. Većina njih svog supruga opisuje kao „odraslo dete“ čijim potrebama moraju da se bave u podjednakoj meri kao i dečjim. Rezultat toga je osećaj mama da celokupan teret oko brige o domaćinstvu i porodici
pada na njih, što je okidač za dodatni stres i nezadovoljstvo.
Ovo istraživanje pokazalo je da većina muškaraca ne učestvuje podjednako u odgoju deteta kao njihove supruge, dok oni koji se povremeno i uključe u odgoj dece, smatraju da ne dobijaju dovoljno
pohvale za „urađeni posao“. Važno je da su oba roditelja svesna da su njihova deca u svakom
smislu te reči njihova, zajednička i da svako od njih ima podjednak nivo odgovornosti za njih.
Očekivati pohvalu za „urađen posao“ oko sopstvenog deteta je u najmanju ruku suludo, isto kao i očekivati pohvalu za neki od kućnih poslova.
Kućni posao – niko ne primeti kada se uradi, a svi primećuju kada se ne uradi
Dolaskom dece sve se menja, pa i odnos prema kućnim poslovima. Nije realno očekivati da će sve ostati po starom kao kada nismo imali decu. Zato je kliše koji možemo čuti u savetima stručnjaka „smanjite očekivanja“ i „odredite prioritete“ veoma važan.
Da, neće vam kuća biti perfektno uredna i sređena. Veš se ne mora prati svakoga dana, ni
prašina brisati, ali ljubav i vreme provedeno u krugu porodice jeste važno – baš svakog dana! Iz tog razloga smanjena očekivanja i jasno definisani prioriteti mnogo pomažu u smanjenju stresa.
Takođe, ono što se pokazalo kao odlična terapija protiv stresa je promena okruženja. Da
li će to biti obična šetnja u parku ili neki mali izlet u vašoj okolini, možda porodični vikend na nekoj
destinaciji, manje je važno. Ono što je važno je zajednički provedeno vreme na nekom mestu
van kuće koje će vas zbližiti i opustiti. Mnogi brakovi ulaze u krizu kada dođu deca,
jer žene sa novom ulogom majke prestanu da vode računa o vremenu posvećenom braku i svom
partneru. Zajednički, porodični trenuci doprineće boljoj povezanosti među partnerima i bračnom životu.
A gde je tu vreme za mamu?
Od velikog je značaja da među svim obavezama koje ima, mama pronađe i toliko
neophodno vreme za sebe. Da „napuni baterije“, da se odmori i opusti. Da ne izgubi kontakt sa
svojim prijateljicama, interesovanjima, hobijima i samom sobom.
Zato u našoj kući postoji pravilo da mama za sebe ima “svojih” sat vremena svakoga dana.
Potpuno je nevažno šta tada radi. Nekada je to samo kafica na terasi uz omiljenu knjigu ili opuštanje u kadi. Ponekad šetnja u parku ili „trač partija“ sa drugaricama.
Važno je da u tim trenucima mama nije samo mama, već žena sa svojim željama i potrebama.