Jasna Pejović je ponosna mama troje mališana. Ljubav svojih sinova prema igranju igrica preusmerila je ka ljubavi prema programiranju kada je tokom jednog letnjeg raspusta osmislila mini kućnu školicu programiranja.
U Podgorici je osnovala „DigitalBee – Digitalnu Akademiju“ u kojoj je deci ponudila jedinstven autorski program koji kombinuje učenje programiranja, uz razvoj kreativnosti i kompetencija socijalno-emocionalne inteligencije.
Magistrirala je Menadžment informacionih tehnologija i trenutno je na doktorskim studijama Međunarodne ekonomije i biznisa. Kao iskusni menadžer i lider, uživa u pozivu predavača i prenosu znanja i iskustava novim generacijama na Fakultetu Informacionih tehnologija. Sertifikovani je predavač za “Magical Methods” – metodu jačanja kognitivne inteligencije, kao i „Social Emotional Coach“ na Američkom institutu za Socijalno-Emocionalnu inteligenciju.
Kada bi sebe opisala u jednoj rečenici, to bi izgledalo:
Snažna i nesebična žena koja poštuje tuđe, a živi svoje životne vrednosti.
Ideja o preduzetništvu rodila se na koji način?
Nakon skoro 20 godina rada u internacionalnim korporacijama, a preko 13 godina na rukovodećim pozicijama, osećala sam da ipak ne živim svoj pun potencijal. Poželela sam da stvorim platformu kroz koju menjam svet na bolje – radeći ono što volim, što znam i u šta verujem u potpunosti. Tako je nastala kompanija DigitalBee, a potom i moj prvi „proizvod“ – Digitalna Akademija kroz koju želim da decu naoružam veštinama koja će im omogućiti da budu uspešni u digitalno doba.
DigitalBee je postao moja platforma za realizaciju svih mojih kreativnih ideja. Prvo sam kreirala igračku za razvoj kognitivne inteligencije i kreativnosti „DigitalBee – Tangram“, sa kojom smo prošle godine osvojili nagradu kao jedna od najkreativnijih kompanija u Crnoj Gori. Zatim sam okupila tim i pokrenula inovativni start-up projekat „Flourish“ koji predstavlja aplikaciju za razvoj socijalno-emocionalne inteligencije, a koja će ugledati svetlo dana krajem godine. Ubrzo krećemo i sa online varijantom Digitalne Akademije koja će omogućiti učenje programiranja deci koja ne mogu da dođu u našu učionicu.
S obzirom na tehnološki razvoj i povećan nivo svesti o preduzetništvu, da li misliš da je danas lakše ili teže uploviti u preduzetničke vode?
Danas je lakše uploviti u preduzetničke vode, ali je izazov trajati. Preduzetništvo zahteva promišljenost, dobro upravljanje vremenom i spremnost na ozbiljan rad. Nema uspjeha preko noći.
Da li je prefiks “žensko” preduzetništvo potreban, tačnije, da li misliš da je za ženu preduzetnički put teži ili lakši?
Za ženu je svaki put teži, pa i preduzetnički. Žene treba osnaživati i na poslovnom i privatnom planu, pogotovo kod nas na Balkanu, gde je ionako zahtevna uloga majke još zahtevnija. Naime, osnažena žena potom doprinosi društvu višestruko i kao poslovna žena, ali i kao majka koja samim tim osnažuje svoju decu, vaspitanjem i ličnim primerom.
Volim i sama da dam svoj doprinos tome, pa sam tako nedavno govorila na konferenciji „Women Tech Global“, koja je okupila preko 100.000 žena iz IKT oblasti. Pričala sam o važnosti Socijalno-Emocionalne inteligencije, odnosno, koje su to kompetencije iz ove oblasti posebno važne za uspeh žene. U julu ću govoriti o istoj temi na još jednoj konferenciji „Girls 4 Girls“ koja takođe osnažuje devojke i mlade žene.
Koliko je po tebi značajna podrška porodice i prijatelja?
Podrška je uvek dobrodošla i kada postoji znači mnogo. Ali, ukoliko i izostane, ne znači da ste na pogrešnom putu.
Mama si i preduzetnica. Kako usklađuješ privatni život i karijeru?
Kada sam postala majka prvi put, shvatila sam koliko je važno dobro upravljati vremenom. Nakon trećeg deteta postala sam virtuoz u planiranju i organizaciji! Sada mnogo više nego pre roditeljstva razlikujem bitno od nebitnoga i više nisam perfekcionista kao nekad. Uvek sam odvajala deo kućnog budžeta za pomoć oko kućnih obaveza i to mi je omogućilo da više vremena posvetim porodici, ali i poslu. Kada biste došli kod mene u goste videli biste da nije sve „cakum-pakum”, da smo bučni, bliski i opušteni.
Postoji li savet koji bi dala drugima, a volela bi da ga je tebi neko dao pre nekoliko godina?
„Obrati pažnju na umrežavanje.“ Odnosno, stvaraj i neguj poslovne konekcije i poznanstva. Onoliko koliko je velika tvoja „mreža“ toliko će ti put do uspeha biti lakši.