Neophodno je prepoznati i osuditi sve oblike seksualnog nasilja i uznemiravanja, kao i uključiti sve aktere društva u njegovu eliminaciju i prevenciju. Ovo je jedan od zaključaka događaja “Zajedno za društvo bez seksualnog nasilja“, koji je održan danas, 3. decembra, u Muzeju savremene umjetnosti Republike Srpske u Banjoj Luci.
Ovim događajem je pokrenuta Akciona koalicija o rodno zasnovanom nasilju u BiH, u okviru globalne UN Women kampanje „Generacija za ravnopravnost“. Cilj ove kampanje je postizanje rodne ravnopravnosti, te stvaranje jednakih mogućnosti za sve muškarce i žene.
Akciona koalicija za rodno zasnovano nasilje radi na koordinaciji napora u oblasti okončanja svih oblika nasilja nad ženama, širom sveta. Fokus ove koalicije u BiH su pitanja koja se odnose na seksualno nasilje i seksualno uznemiravanje.
Na početku događaja, u ime Gender centra Republike Srpske obratila se Tanja Slijepac, a potom je osvrt na ciljeve Akcione koalicije dala Dr. Ingrid Macdonald, rezidentna koordinatorica UN-a u BiH. Nakon toga upriličen je pregled stanja i prioriteta u sprečavanju seksualnog nasilja u BiH, uz izlaganja Samre Filipović Hadžiabdić, direktorke Agencije za ravnopravnost spolova BiH, i Fatime Bećirović, projektne koordinatorke pri Gender Centru FBiH.
„Početkom godine pokret ‘Nisam tražila’ okupio je hiljade žena koje su svedočile o ličnim iskustvima nasilja. Ovo mora prestati. Ova akciona koalicija će lobirati za promene na najvišim nivoima kako bi se osiguralo da zakonodavstvo kriminalizira sve oblike seksualnog nasilja; da nedostaci u procesuiranju slučajeva budu ispravljeni i da svi počinitelji snose odgovornost; kao i da se preživelima obezbedi kvalitetna podrška u njihovim zajednicama. Konačno, moramo raditi na unapređivanju prevencije. Osuđivanje žrtava mora prestati, a u ovom procesu trebaju učestvovati i muškarci i mladići“, rekao je David Saunders, predstavnik UN Women u BiH.
„Seksualno uznemiravanje, kao vid rodno zasnovane diskriminacije, zabranjeno je zakonima Bosne i Hercegovine. Neophodno je osigurati svu potrebnu podršku žrtvama koje su preživele seksualno nasilje u skladu sa zahtevima Istanbulske konvencije. Problem seksualnog uznemiravanja zahteva hitno zauzimanje stava o nultoj toleranciji. Naš zajednički zadatak je da delujemo kako bismo stvorili društvo sa nultom tolerancijom na sve oblike rodno zasnovanog nasilja i omogućili ženama da ostvare svoj puni potencijal“, rekla je Samra Filipović-Hadžiabdić, direktorka Agencije za ravnopravnost polova BiH pri Ministarstvu za ljudska prava i izbeglice BiH.
Svesni činjenice da rodno zasnovano nasilje nad ženama i devojkama u BiH, te slučajevi seksualnog nasilja i seksualnog uznemiravanja koje je obelodanio pokret “Nisi sama”, predstavljaju gruba kršenja ljudskih prava žena i devojaka i utiču na opštu dobrobit žena, sprečavajući žene da u potpunosti učestvuju u društvu, učesnici/e događaja potpisali/e su Deklaraciju Akcione koalicije o rodno zasnovanom nasilju u BiH. Ovim dokumentom potvrdili su svoju posvećenost pridržavanju najviših standarda u borbi protiv nasilja nad ženama. Ova zajednička deklaracija je otvoren dokument, koji pozdravlja nove potpisnike/ce koji su posvećeni borbi protiv seksualnog nasilja i uznemiravanja.
Događaj je održan u organizaciji UN Women, uz podršku Švedske, i u partnerstvu s Agencijom za ravnopravnost spolova BiH, Gender centrom RS, Gender centrom FBiH, Ujedinjenim nacijama u BiH i Svetskom zdravstvenom organizacijom u BiH.