Nije nikakva tajna da preduzetnici koji počinju vlastiti biznis neretko upadnu u zamku prekomernog trošenja novca. Svakako da je za pokretanje posla potrebno određeno ulaganje, ali postoje i stvari koje mogu da budu na “listi čekanja” ili da se izbegnu kao investicija. Za vas kao preduzetnika, ključno je da znate razliku!
Donosimo vam listu od 10 stvari koje su vam ZAISTA potrebne kada stupate u preduzetničke vode:
- Istraživanje tržišta – Nemojte nikada investirati novac u proiyvod/uslugu pre nego što saznate šta su korisnici spremni da kupe. Kako biste postigli uspeh u poslovanju, važno je prvo znati šta se na tržištu traži.
- Biznis plan – Bez obzira na to što su mišljenja podeljena oko toga da li vam je biznis plan potreban ili nije, važno je da u svakom trenutku znate šta vam je cilj i kako planirate da dođete do njega.
- Računovođa – Dobar računovođa uštedeće vam više novca nego što možete da zamislite, jer oni vas mogu savetovati u šta da uložite ili na čemu i gde možete da zaradite. Uloaganje u računovođu vam dugoročno štedi novac i vreme.
- Umrežavanje (Networking) – “Platite ručak onima koji su važniji od vas” – glasi životna lekcija jednog od najbogatijih ljudi u Aziji, jer plaćeni račun za jedan ručak veće je ulaganje nego što mislite.
- Pravnik – Svako ko pokreće biznis ili start-up ima i potrebu za dobrim pravnim savetom. Bilo da se radi o papirologiji, pravnim klauzulama ili kreiranju ozbiljnih ugovora, odvojite u budžetu finansije za savet pravnika. Ukoliko vam se desi greška, mogli biste u budućnosti zbog iste mnogo više da platite od jednog saveta.
- Stručnjak za porez – Poreske kartice i prijave? Ovo je segment koji je potrebno prepustiti profesionalcu, jer osim što ćete izgubiti mnogo vremena oko toga, postoje elementi koji vam neće možda biti najjasniji. Zašto ne biste sebi priuštile “opušteniji” pristup kada su finansije u pitanju? Naročito kada imate pomoć stručnjaka.
- Služba za korisnike – Kada je biznis u pitanju, postoji jedna interesantna rečenica: “Prodaja bez podrške za korisnike isto je kao da novac stavljate u džep koji ima rupu”. Ovo je veoma važan segment u poslovanju vaše kompanije i zato se ovakva investicija isplati.
- Marketing i brending – Neretko se desi da je baš ovaj deo posla loše urađen, zato nemojte rasipati novac, već mudro investirajte u planirane, precizno definisane i targetirane kampanje. Uz digitalno oglašavanje (pa čak i tradicionalno), lako je meriti rezultate uspešnosti i kreirati novu po potrebi,
- Eksterni PR – Ovo je takođe element oko koga postoji mišljenje da li bi ili ne trebalo nekoga angažovati da radi eksterne odnose s javnošću. Svakako da je vaše vreme dragoceno i vredno, naročito pošto “držite” ceo sistem poslovanj, zato vaše vreme upotrebite za sklapanje novih poslova, dok PR firme kvalitetno rade profesionalci.
- Tehnička podrška – Isti princip važi kao i za odnose s javnošću (PR), poželjnije je da angažujete profesionalce koji će održavati web stranicu, hosting, domen, backup podataka i slično, jer vreme koje “sačuvate” možete preusmeriti ka nečem važnijem kao što je održavanje odnosa sa klijentima, zar ne?
Izvor: Entrepreneur.com, Foto: Envato